I letos studenti ITF excelovali v soutěži Slovak Press Photo

9. 10. 2018 Út 00.59 od Ondřej Durczak | Aktuálně
zj533-b64

Peter Korček: Vánoční světlo

Podobně jako v předešlých letech, získali i letos studenti Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě několik ocenění v největší slovenské novinářské fotografické soutěži Slovak Press Photo. Porota hodnotící začátkem září zaslané jednotlivé fotografie i celé série letos vybírala z rekordního počtu 2672 přihlášených fotografií.

Porotu soutěže tvoří erudovaní fotografové i teoretici, mezi nimiž byl italský držitel několika cen World Press Photo Francesco Zizola, oceňovaný fotožurnalista Joe Klamar, fotoeditorka Maral Deghati nebo fotograf americké agentury Associated Press Czarek Sokołowski. Samostatná porota byla sestavena pro kategorii video. Garantkou soutěže je docentka Jana Hojstričová působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Vítězové soutěže byli vyhlášeni 3. října na otevření výstavy nejlepších prací z letošního 7. ročníku, která bude otevřena až do 30. října v Domě umění v Bratislavě.

Fotografií roku byl vyhlášen záběr Tomáše Benedikoviče z bratislavské masové demonstrace po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Student druhého ročníku ITF Robert Barca, loňský vítěz kategorie Aktualita, získal 1. cenu v kategorii do 25 let se svou sérií Sme v tom sami. Pomocí vizuálně prostých, ale o to silnějších expresivních fotografiíukázal život svého slovenského spolužáka, který stejně jako on trávil v určitém osamocení studijní pobyt v dánském městě Aalborg. Tento subjektivně pojatý cyklus černobílých fotografií s řadou vizuálních metafor předložil v červnu jako klauzurní práci na ITF.

Doktorandka Jana Hunterová byla oceněna prvním místem v soutěžní skupině Video. V šestiminutovém snímku z prostředí newyorského metra pomocí mixu hudby a ruchů zachycených v tunelech pod městem kombinovala pohyb soupravy vlaku se záběry tváří cestujících. Namísto rozvíjení příběhů si autorka hraje s pocity diváků a experimentuje s kolážemi obrazu, hudby a mluveného slova.

Dalším oceněným v kategorii video je absolvent doktorského studia ITF Dušan Kochol. Do finále se mu podařilo dostat se snímkem In the Trap of an Eyelid.

Na porotu soutěže zapůsobil doktorand ITF Peter Korček, který byl nominovaný ve třech kategoriích soutěže. Pro sérii fotografií v kategorii Reportáž zaslal do soutěže barevný soubor Vánoční světlo dokumentující nejvýznamnější svátky roku v domově důchodců. Peter Korček skvělým způsobem zachytil melancholickou atmosféru období konce roku, současně ale smutek, osamění a skličující prostředí, které domovy důchodců a Vánoce spojuje. Stejný autor byl nominován také v kategorii Sport se svým černobílým sugestivním projektem Vzpírání. V něm Korček zachytil zákulisí náročné sportovní disciplíny prostřednictvím portrétů i nalezených zátiší. Prokázal zde smysl nejen pro zachycení dějového okamžiku, ale i pro transformaci reality do výtvarně působícího obrazu.Korček byl také nominován na Grant Bratislavy.

Studentka třetího ročníku Jana Grznáriková byla se svou sérií nominována v kategorii Portrét. Pomocí něj dokumentovala 83 letou ženu, která si uvědomila rychlost plynutí života. Soustředila se na její prosté životní podmínky a prostředí. Cyklus vznikl během workshopu prof. Jindřicha Štreita v rumunském Banátu.

Studentka ITF Dorota Holubová je finalistkou v kategorii Svět umění. Snímkem V zákulisí Slovenskej filharmónie zachytila groteskní okamžik trumpetisty před koncertem Hilaris Chamber Orchestra. Absolvent ITF Maňo Štrauch, pracující pro týdeník Trend, získal 1. cenu v kategorii Portrét za netradiční inscenované portréty několika slovenských politiků.

Studenti Institutu tvůrčí fotografie tímto výčtem cen potvrzují svá významná místa v oblasti novinářské a reportážní fotografie. Podobné úspěchy v takto rozsáhlém měřítku slaví také v soutěži Czech Press Photo, v soutěžích polské novinářské fotografienebo individuálně při získávání dalších fotografických cen v soutěžích HasselbladMasters, Grand Prix Fotofestiwal v Lodži, Oscar Barnack Award. Několikrát uspěli i ve světové soutěži World Press Photo, v níž první ceny získali Rafał Milach a Roman Vondrouš, jehož autorská výstava bude otevřena v listopadu a v prosinci v Domě umění v Opavě.