Výstava Opava a její řeka

14. 7. 2019 Ne 17.27 od Ondřej Durczak | Aktuálně
plakat

Kulturně – umělecký prostor KUPÉ, Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a vydavatelství SURBANZ vás zvou na vernisáž a prezentaci nové publikace

Opava a její řeka, pohlednice a fotografie do roku 1945 Ze soukromé sbírky Rudolfa Dybowicze

čtvrtek 1. srpna 2019 v 17 hodin

akce se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslav Kanii, který společně s kurátorem Jiřím Siostrzonkem výstavu zahájí, hraje country-vodní kapela Karavana, po soumraku proběhne projekce filmu Rozmarné léto, budou utopenci a pivo, je doporučen vodácko- námořnický oděv

Publikace „Opava a její řeka“ je obrazovou básní a poctou stejnojmenné řece. Fotografie a pohlednice do roku 1945 zobrazují řeku Opavu v nejrůznějších podobách a náladách a podle toho jsou pojmenovány i jednotlivé kapitoly – Řeka poetická, Řeka pracující, Řeka hrozivá, Řeka odpočinková atd.

Dávní poutníci, kteří procházeli „opavskou“ krajinou, byli obdařeni neomylnou intuicí, když rozpoznali přívětivé prostředí vhodné k trvalému osídlení a poezie meandrující řeky Opavy jistě patřila k rozhodujícím momentům při jejich úvaze, zda v této lokalitě zapustit kořeny. Genius loci města Opavy, který řeka spoluvytváří, je výzvou k celoživotnímu poznávání. Když už jsme blízko k odhalení tajemství krásy blízko a cítíme, že můžeme být zasvěceni, setkáme se s novými omamnými zážitky umocněnými deštěm, mlhou, soumrakem, tančícími stébly na břehu řeky, vůní spadaného listí atd. Uvědomíme si, že krajina je kniha veršů bez poslední básně, kterou musíme doplnit sami vlastním prožíváním.

Autoři publikace jsou přesvědčeni, že pro řadu čtenářů budou fotografie objevné a nostalgické. Cílem knihy je nejen obnovit paměť řeky, ale také inspirovat čtenáře k návratu k pomalému prožívání přírodních i kulturních krás, které Opava podél svého říčního toku nabízí.

««« Předchozí text: Jindřich Štreit, Ruku v ruce

Následující text: Jindřich Štreit, Lidé z východu »»»

0

Novinky

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

loga ke stažení