Výstava Tři dekády v Domě umění v Bratislavě v rámci 30. ročníku Měsíce fotografie v Bratislavě

8. 11. 2020 Ne 13.07 od Ondřej Durczak | Aktuálně
obrazek

Po mediálně i divácky úspěšné výstavě Tři dekády. Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990 – 2020, otevřené od 19. června do 27. září 2020 v Domě U Černé Matky Boží v Praze a uspořádané ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, přenesla stejná trojice kurátorů – Vladimír Birgus, Ondřej Durczak a Michał Szalast – tuto výstavu také do Bratislavy. Původní zvažované výstavní místo – západní terasa Bratislavského hradu – bylo nakonec změněno na ještě atraktivnější prostor. Výstava studentů a absolventů ITF probíhá od 16. listopadu do 16. prosince 2020 v Domě umění na náměstí SNP v Bratislavě v těsném sousedství výstavy 400 ASA, kterou z fotografií Antonín Kratochvíla, Paola Pelegrina, Karla Cudlína a dalších proslulých dokumentaristů sestavil pedagog ITF Josef Moucha. Obě výstavy jsou zařazeny do jubilejního 30. ročníku mezinárodního fotografického festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě.

Expozice Tři dekády opět nabízí ty nejlepší studentské a absolventské práce z posledních pět let. Prostřednictvím ročníkových klauzur, praktických bakalářských, diplomových i doktorských prací může divák zhlédnout různorodé žánry, autorské přístupy a témata. Čeští, polští a slovenští studenti ITF se vyjadřují moderními dokumentárními soubory, osobitými portréty, sociologickými projekty, ale například i fotografiemi současné městské krajiny nebo konceptuálními díly. Specifickou sekcí výstavy je téma pandemie Covid-19 zpracované čtyřmi různými přístupy od deskriptivní prázdné krajiny městské metropole po výtvarný barevný dokument. Součástí expozice jsou i knihy a katalogy studentů ITF a ozvučená projekce, která představuje další desítky prací. Tuto projekci je možno vidět také v Českém centru v Bratislavě a bude součástí Muzejní noci ve Slovenském národním muzeu.

Kurátoři připravili výstavu z 32 autorských souborů novějších prací, neméně důležitou částí je stěna sestavená z 31 fotografií připomínajících nejvýznamnější absolventy ITF za celou jeho historii. Začátek a konec expozice tvoří dvě ozvučené slideshow vybraných projektů v obdobné koncepci jako zbytek děl – první tvoří současné práce a druhá projekce projekty absolventů.

Na výstavě i ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě je k dispozici doprovodný katalog Tři dekády vydaný již u příležitosti pražské výstavy. ITF se v Bratislavě prezentuje také výstavou subjektivních dokumentů Černobílá země od polského doktoranda a externího pedagoga Arkadiusze Goly, k níž její kurátoři Vladimír Birgus a Michał Szalast připravili čtyčicetistránkový katalog se slovenským, polským a anglickým textem, a také expozicí Fashion Session, kterou pro Off festival sestavili Štěpánka Stein a Ondřej Durczak z prací pěti studentů.

obrazek
obrazek
obrazek
td01
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

««« Předchozí text: Fashion Session. Institut tvůrčí fotografie na Off_festivalu 2020

Následující text: SME o ITF »»»

0

Novinky

Katalog Tři dekády ITF 1990–2020 ke stažení .
tridekady
Zahájení výstavy 30 let ITF v Opavě: 3. 9. 2021 ||| On-line přednášky: 20. a 21. 3. 2021
itf-25-let-1 Katalog 25 let ITF ke stažení
Logo ITF, nové

Více aktualit

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení