Nová publikace Ondřeje Durczaka Fotografické publikace severní Moravy a Slezska

29. 10. 2023 Ne 11.22 od Ondřej Durczak | Aktuálně
dp kniha

Obsáhlá kniha Fotografické publikace severní Moravy a Slezska vychází z autorovy stejnojmenné disertační práce obhájené na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě v říjnu 2022.

Kniha Fotografické publikace severní Moravy a Slezska má za cíl zmapovat lokální fotografické knihy oblasti vymezené bývalým Severomoravským krajem, který byl na tomto území nejrozsáhlejším územním celkem. Zásadní část práce se věnuje rozboru vybraných knih z oblasti klasických obrazových místopisných zaměřených na města, dále okresy a celý kraj, ale i publikací sloužících pro propagační účely severomoravských průmyslových podniků. Zařazeny jsou také autorské fotografické knihy s regionálními tématy. Textům o knihách předchází kapitoly rozdělené na období do roku 1947, roky 1948–1989 a po roce 1989 čerpající z dobového společensko-politického kontextu, ediční činnosti dalších krajských nakladatelství apod. Důraz v práci je kladen na československé totalitní období a Ostravu, jako nejdůležitější město sledované oblasti.

DURCZAK, Ondřej. Fotografické publikace severní Moravy a Slezska. FotoD v Ostravě v roce 2023. 1312 stran. ISBN: 978–80–908415–4–3

Za podpory Slezské univerzity v Opavě v rámci projektu SGS/1/2023 Česká, slovenská a polská fotografie 21. století (2023).

Vydání této publikace bylo podpořeno dotací Statutárního města Opavy a z rozpočtu Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení