Vo vnútri / Inside: expozice Institutu tvůrčí fotografie na Měsíci fotografie v Bratislavě

1. 11. 2023 St 09.45 od Ondřej Durczak | Aktuálně
inside

VO VNÚTRI / INSIDE: 33. ROK INŠTITÚTU TVORIVEJ FOTOGRAFIE SLIEZSKEJ UNIVERZITY V OPAVE

Kurátoři / Curators: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak

Spolupráce / Cooperation: Lukáš Horký, Lukáš Lamla, David Macháč, Josef Moucha, Václav Podestát, Michał Szalast

Autorky a autoři zastoupení na výstavě a v projekci / Photographers represented in the exhibition and projection: Eva Bystrianská, Krystyna Dul, Jana Grznáriková, Jana Habalová, Eliška Hauserová, Hiep Duong Chi, Tomáš Jiráček, Peter Lančarič, Wojciech Klimala, Michaela Kročáková, Bartłomiej Krężołek, Pavel Křeček, Dominik Księźyk, Jana Mašterová, Vanda Mesiariková, Katarzyna Navarra, Anna Nerušilová, Martin Novotný, Michał Patycki, Maciej Przemyk, Marta Režová, Sandra Sedlecká, Michał Konrad, Ivana Šestáková, Adrián Švec, Milan Vopálenský, Dariusz Zakrzewski, Aleksandra Zegar a další / and others.

33 je významné číslo. Lidská páteř se skládá ze 33 obratlů. V Newtonově teplotní stupnici je 33 stupňů teplota varu vody. Ježíš Kristus byl ukřižován ve 33 letech. Kralování krále Davida v Jeruzalémě trvalo 33 let. Je to největší kladné celé číslo, které nelze vyjádřit součtem různých trojúhelníkových čísel. Bazilika svatého Petra v Římě má 33 kaplí. 33 let už uběhlo od pádu Berlínské zdi a od Sametové revoluce v Československu. 33 let existuje Měsíc fotografie v Bratislavě. Před 33 lety vznikl v Opavě Institut tvůrčí fotografie, dnes počtem studentů i pedagogů největší z devíti českých vysokoškolských kateder či ateliérů se specializovaným fotografickým oborem. Institut je tedy v Kristových letech, která nejenom pro hrdiny kultovního filmu Juraje Jakubiska, ale obecně pro většinu lidi znamenají určitý předěl v jejich životech a podnět k bilancování. V rámci bratislavského Měsíce fotografie ovšem měl velkou bilanční přehlídku už před třemi lety v Domě umění při příležitosti 30. výročí svého založení, ale tu vzhledem k jednomu z nejtěžších období pandemie téměř nikdo neviděl. V roce 2021 Institut na výstavě Opava Girls | Opava Women představil práce svých studentek a nedávných absolventek. Loni uspořádal v Pistoriho paláci expozici Tváří v tvář, která byla zaměřena na portrét, tedy na minulé hlavní festivalové téma. Nyní se prezentuje výběrem z nejnovějších klauzurních, bakalářských a diplomových prací, které jsou tematicky zaměřeny na vnitřní život a život nejbližších lidí, vztahy, intimitu, na rozličné formy autorské sebereflexe, introspekce či arteterapie. Vedle samotných fotografií jsou součástí expozice také autorské knihy a ozvučené projekce.

Vladimír Birgus

0

Novinky

T E R M Í N PRO „PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY“ DO NAVAZUJÍCÍHO MAGISTERSKÉHO STUDIA NA ITF je 31. 7. 2024.
Termín státní závěrečné zkoušky, obhajoby a přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia: 11. – 13. 9. 2024
Konzultace pro studenty proběhne na Horní Bečvě v termínu 11. – 13. 10. 2024
Konzultace pro studenty proběhne v Opavě v termínu 13.- 15. 12. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení