Tomáš Kolich - Folvark
Tisková zpráva k výstavě Tomáše Kolicha – Folvark
Vystavující: Tomáš Kolich
Pořadatel: Lidová konzervatoř a Múzická škola v Ostravě, příspěvková organizace statutárního města Ostrava
Zahájení: 25. 3. 2011, v 17 hodin v Galerii Camera (prostory Lidové konzervatoře, Wattova 5, Ostrava-Přívoz)
Doba trvání výstavy: 25. 3. – 18. 5. 2011
Kurátoři výstavy a galerie: MgA. Dita Pepe a MgA. Jaroslav Kocián
Kontaktní osoby: MgA. Dita Pepe 775666407, ditapepe@gmail.com , MgA. Jaroslav Kocián 777747908 jaroslav.kocian@gmail.com
Fotograf Tomáš Kolich prezentuje soubor dvaceti černobílých fotografií s názvem Folvark. Autor na souboru pracuje již čtvrtým rokem a stále není uzavřen. Jeho část použil ke své praktické diplomové práci na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Předmětem jeho zájmu je městská část Třince nesoucí název Folvark. Mista, kterého si běžný návštěvník Třince jen stěží všimne. Jak sám autor píše: „ Folvark je zapomenutý kout starého světa uprostřed civilizace…”
V tomto dokumentárním souboru se Tomáš Kolich nesoustředí na významné události, nefotografuje vyhrocené situace. Spíše se nenáslině vžívá do pozvolně plynoucího života komunity a do osudů rodin starousedlíků. Prostřednictvím fotografií empaticky vypráví o jednom místě na konci České republiky v té nejlepší tradici české fotografie, kterou reprezentují takoví autoři jako je Jindřich Štreit či Viktor Kolář.
Fotografie jsou pořízený na klasický filmový materiál a následně ručně zvětšovány v temné komoře. I tato prezentace umocňuje dojem nadčasovosti, kterou v současné době ve fotografii jen těžko nacházíme.
Tomáš Kolich se narodil 14. 10. 1973 v Karviné. Od dětství žije v Havířově. Původně vystudoval strojní průmyslovou školu v Karviné a marketing a management na vyšší odborné škole v Ostravě. Od ukončení škol, úspěšně a s plným nasazením podnikal a pracoval v obchodních a řídících funkcích. Po přehodnocení života a jeho hodnot upouští od managerské kariéry a hledá práci, která se mu stane posláním a pro druhé nadějí. Upouští od myšlenky studovat teologii, nebo práce terapeuta a začíná projektovat a konzultovat individuální řešení bezbariérových přístupů pro zdravotně postižené. V té době se taky začíná věnovat fotografii s vizí fotografovat lidské charaktery a vnitřní prožitky. Studuje Lidovou konzervatoř v Ostravě a vydává se směrem k fotografickému dokumentu. Následuje studium ITF, v jehož průběhu se žánrově vyhraňuje a potvrzuje nastoupený směr tvorby. Jeho doménou se stává sociální a subjektivní dokument.
Fotografické vzdělání
Absolvent Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě – 2005–2009 BcA.
Lidová konzervatoř v Ostravě, obor: Výtvarná fotografie, Absolutorium 2004.
Společné fotografické výstavy:
2004 – Chagall „Na schodech“ – výstava klauzurních prací studentů LKO
2004 – ZUŠ Bohuslava Martinů, Havířov – galerie Sadová
Samostatné fotografické výstavy:
2010 – Kino Kotva, České Budějovice – Lidé Havířova a Folvark
2010 – Galerie Pohoda, Hodonín – Lidé Havířova a Folvark
Galerie Camera vznikla z iniciativy pedagogů výtvarné fotografie na podzim roku 2010. Potvrzuje, že ostravská Lidová konzervatoř a Múzická škola stále nalézá nové formy a varianty kulturních proměn a potřeb města.
Konceptem galerie Camera je vystavovat fotografické práce nebo multimediální tvorbu vycházející z fotografie.
««« Předchozí text: VLADIMÍR BIRGUS: Fotografie 2007–2011
Následující text: Výstava ITF na Prague Photo 4.-10.4. 2011 »»»
0