Pedagog Institutu tvůrčí fotografie Jindřich Štreit získal první cenu za autorskou knihu v soutěži Nejkrásnější kniha roku

21. 4. 2017 Pá 14.44 od Ondřej Durczak | Aktuálně

jindra-a-jiri Pedagogové ITF Jiří Siostrzonek a Jindřich Štreit

Ve středu 19. dubna v 18 hodin proběhlo v letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení cen 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.

První cenu v kategorii Bibliofilie a autorské knihy získala publikace Kde domov můj pedagoga ITF a fotografa Jindřicha Štreita. Se Štreitem na knize spolupracoval také pedagog ITF a sociolog doktor Jiří Siostrzonek, který také do publikace napsal úvodní text. Ten je osobitě laděný, poetický, přesto však i odborně reflektující život lidí bez domova. Vysoce přerůstá rámec běžné výplně úvodních stránek knihy a vytváří spolu se Štreitovými obrazy dokonalou symbiózu.

Jindřich Štreit prokázal na vcelku často opakovaném tématu bezdomovců nejvyšší stupeň nejen vizuálního cítění, ale především lidského přístupu a pochopení osudů. V očích portrétovaných je zřetelná komunikace s autorem a vzájemné vcítění fotografa do bezútěšných osudů. Štreit se však nespokojuje jen s hlubokou psychologií svých modelů, jeho fotografie s mistrovským světelným řešením, využitím barev nebo struktur materiálů se blíží vrcholným manýristickým plátnům.

Publikace je kromě silných a vypovídajících fotografií také hodnotná svou netradiční formou. Nejedná se o klasicky vázanou knihu, ale o soubor volných listů grafického papíru uložených v lepenkové krabici. Knihu vydalo nakladatelství Wo-men, které vede Bára Baronová. Ta spojuje symbolické použití lepenkové krabice a převázání motouzem s obsahem fotografií, protože lidé bez domova často tyto materiály využívají jako svůj základní materiální prostředek k přečkání noci, zimy apod. Sama pak o knize říká: „Koncept knihy-objektu tak vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé. Ty, které se v nejtěžších chvílích na ulici stávají jejich vlastnictvím, základním stavebním kamenem jejich přechodného domova.“ Grafické řešení knihy vytvářelo studio Artbureau, konkrétně Jakub Wdowka, Ondřej Kramer, Tomáš Smrčka.

Text a úvodní foto: Ondřej Durczak

obrazek
obrazek
obrazek

««« Předchozí text: Studenti ITF na Prague Photo 2017

Následující text: Křest ročenky Skupiny [28] »»»

0

Novinky

30let2
Termíny konzultací na Horní Bečvě: 18.-21. 6. 2020 ||| Termín pro podání přihlášky do bakalářského studia: 31.5.2020 ||| Zahájení výstavy 30 let ITF v Opavě: 8.4.2021
itf-25-let-1 Katalog 25 let ITF ke stažení
Opavská škola fotografie – Katalog Dvacátý rok ITF ke stažení .
Logo ITF, nové

Více aktualit

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

loga ke stažení