Vernisáž výstavy fotografií 3NGLAND Davida Sládka

29. 11. 2017 St 16.22 od Ondřej Durczak | Aktuálně
5mm5498-resize

Dne 25. listopadu se v Uherském Hradišti uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Davida Sládka.

Český fotograf a žurnalista David Sládek, který dlouhodobě žije ve Velké Británii, představí na konci listopadu v Uherském Hradišti výběr ze tří fotografických sérií o životě v Londýně a Anglii. 3NGLAND aneb tři tváře Anglie obsahuje záběry z anglických bleších trhů (takzvaných Car Boot Sales), pohledy na pouliční ruch v Londýně (This London) a dokumentární fotografie z řady londýnských demonstrací, které britskou metropolí prošly v uplynulých letech (BritainRising). Výstava se uskuteční v kině Hvězda v rámci Dnů britského filmu a kultury.

Většina fotografií vznikla v posledních dvou letech, kdy se Sládek programově věnoval aspektům britského života. Soubor Car BootEngland pojednává o tradičních bleších trzích, které se pravidelně o víkendech konají na zelené louce za městy a kam se sjíždí nepřeberné množství kultur a jednotlivců, aby prodávali nebo nakupovali, ale třeba jen strávili den mimo dosah televizní obrazovky. „Fascinuje mě ta rozmanitost různých lidí, věcí a osudů, kterou na trzích lze potkat. Ještě před pár lety jsem byl zarytým odpůrcem z hlouposti, ale posléze jsem té atmosféře úplně propadl,“ přiznává Sládek, který soubor poprvé představil v srpnu v rodných Strakonicích.

Naopak This London (Tento Londýn) a BritainRising (Británie Povstala) budou vystaveny úplně poprvé. BritainRising vznikl jako reakce na jakousi obrodu občanského uvědomění ve Velké Británii. Země, která měla z 20. století pověst kolébky protestů, jakoby na začátku 21. století usnula. „Zatímco z Paříže pravidelně přicházely obrázky z demonstrací všeho typu, na Britech bylo znát, že jsou nespokojení, ale jakoby byli svázaní svým „stiffupper lip“ (obdoba zatni zuby a jdi). To se ale změnilo a v posledních asi třech letech jsou ulice Londýna opět místem obrovských pochodů a protestů za velké množství kauz. Třeba říci, že na rozdíl od Česka si zdejší politici nedovolí tyto protesty ignorovat,“ říká autor. Nečekejte však tradiční reportážní fotografie nebo snad ukřičené lidi v rouškách s dlažebními kostkami. Sládkův pohled na demonstrace je jiný, zachycuje skupinovou atmosféru a ve velké míře se věnuje mikrosvětům, jež si v davech vytvářejí děti.

This London je potom barevným pouličním dokumentem o interakci turistů i místních obyvatel s londýnským prostředím. Fotograf se velmi často zaměřuje na skupinové scény, mezi jejichž aktéry hledá zvláštní ekvilibrium napětí a jednotlivých dějů. Autor sám nazývá takové výjevy kakofoniemi – výrazy nesouladu mezi jednotlivými složkami obrazu. „Hledám ten moment, kdy se jednotliví aktéři fyzicky ale i emocionálně vzdalují nebo přibližují. Není to rozhodující moment ani ten moment po momentu. Je to jakési míjení momentu,“ říká autor.

3NGLAND je v Uherském Hradišti k vidění od 23. listopadu 2017 do 5. ledna 2018.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

0

Novinky

Sylaby 2018/2019
Termíny konzultací na Horní Bečvě: 14.–16. 12. 2018||| 8.–10. 3. 2019||| 25.–28. 4. 2019||| 20.–23. 6. 2019|||
Termín konzultací pro zájemce o studium je 12. 1. 2019, přihláška: Přihláška na konzultační den pro zájemce o studium 2019/2020.(přihláška na konzultaci)
itf-25-let-1 Katalog 25 let ITF ke stažení
Opavská škola fotografie – Katalog Dvacátý rok ITF ke stažení .

Více aktualit

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

loga ke stažení