Jindřich Štreit představil svou fotografickou výstavou život českých kaplanů ve věznicích

21. 8. 2020 Pá 00.00 od Ondřej Durczak | Aktuálně
15a

V úterý 18. srpna 2020 byla za účasti asi dvou stovek vybraných hostů v Brožíkově sále na Staroměstské radnici v Praze zahájena rozsáhlá výstava fotografií předního českého dokumentárního fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Jindřicha Štreita. Ze tmy ke světlu, tak autor příznačně pojmenoval svůj nejnovější a dlouhodobý fotografický projekt o vzájemné spolupráci a setkávání odsouzených ve věznicích a kaplanů. Silné sugestivní psychologické portréty v úzkostlivém prostředí chladných místností nám evokují určitou naději. Jindřich Štreit vysoce zhodnotil význam duchovní péče našich věznic. Ministr kultury Lubomír Zaorálek v doprovodném katalogu uvádí: „Výsledkem, jako v tomto případě, jsou fotografie nezachycující člověka-vězně či kněze jako administrativní položku, ale jako osud a s osudem spojenou emoci. Je to vytrénovaná schopnost dívat se na člověka jako na příběh, a ne jako na předmět.“

Během tří let navštěvoval celkem dvacet českých věznic. Zkušenost Jindřicha Štreita s fotografováním vězňů a duchovních je však mnohem delší. Už v roce 2005 vystavoval černobílé fotografie cyklu Odpuštění na Velehradě, o tři roky později na stejném místě v projektu Víra a odpuštění. Ve fotografování tématu vězňů a kaplanů Jindřich Štreit nadále pokračuje pod názvem Druhá šance. Na slavnostním zahájení výstavy hovořili ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministr kultury Lubomír Zaorálek, předseda duchovenské péče Pavel Zvolánek, hlavní kaplan Otto Broch, generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Katalog pak v prostorách samotné expozice uvedli a pokřtili Jindřich Štreit, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Vladimír Birgus a grafik katalogu Lukáš Horký. Vernisáž navštívily desítky vzácných hostů včetně děkanky Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě profesorky Ireny Korbelářové a děkana Fakulty veřejných politik SU v Opavě profesora Rudolfa Žáčka. Při příležitosti výstavy byl vydán stejnojmenný katalog, který vznikl za spolupráce Vězeňské duchovenské péče, Vězeňské služby ČR, autora Jindřicha Štreita, Vladimíra Birguse a grafika a doktoranda ITF Lukáše Horkého.

Velká výstava Jindřicha Štreita je zároveň poslední výstavou v prostorách Staroměstské radnice v Praze. Otevřena bude do 29. září 2020.

foto: Roman Vondrouš a Ondřej Durczak

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

0

Novinky

T E R M Í N PRO PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY DO BAKALÁŘSKÉHO STUDIA NA ITF je 31. 3. 2024.
T E R M Í N Y: *** 3. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 22.-24. 3. 2024 *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení