Studenti Institutu tvůrčí fotografie bodovali ve fotografické soutěži SLOVAK PRESS PHOTO

11. 10. 2022 Út 10.38 od Ondřej Durczak | Aktuálně

SPP_Masterova Foto: Jana Mašterová

Podobně jako v předchozích ročnících i letos získali studenti Institutu tvůrčí fotografie významná místa v mezinárodní fotograficko-novinářské soutěži SLOVAK PRESS PHOTO.

Studentka bakalářského studia Jana Mašterová získala první místo v kategorii Každodenní život se svým souborem Andělé pomoci. Autorka o nich píše: Nepatří mezi chválené lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele ani asistenty. Mezi zaměstnanci nemocnice jsou neviditelní a úplně poslední na výplatní pásce. Jsou nenápadní, šikovní, pracovití, vstřícní, přátelští a důslední, profesionální, pečliví a zejména naprosto nenahraditelní. V nemocničním slangu se jim říká pomocný personál. Svou dlouhodobou sérii fotografií jsem se rozhodla věnovat pomocnému personálu na oddělení dlouhodobě nemocných a oddělení dlouhodobé intenzivní péče v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Dostala jsem možnost nahlédnout do jejich každodenní rutiny a věřím, že si tito lidé zaslouží náš vděk za jejich náročnou práci. Díky za práci, která není přiměřeně ohodnocena, za práci, která je nesmírně důležitá a za práci, která většina z nás bohužel bere jako samozřejmost. Děkuji vám za to, že jste, pro mě budete navždy Andělé pomoci.

Ve stejné kategorii se samostatnou fotografií získala také první místo studentka 2. ročníku Kinga Wrona. Snímek ze série Dům v Las Manchas vypráví o výbuchu sopky Cumbre Vieja na španělském ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů. Sopka, která byla prohlášena za vyhaslou, nenávratně zničila majetek mnoha lidí, čímž člověku dokázala jeho bezmocnost vůči přírodě. La Palma je jedním z nejvýše položených sopečných ostrovů na světě a také jedním z geologicky nejmladších ostrovů na Kanárských ostrovů, z hlediska sopečné činnosti je tedy nejméně „stabilní“. Výbuch sopky Cumbre Vieja je nejnákladnější přírodní katastrofou v historii Španělska.

V kategorii Dlouhodobý dokument získala cenu letošní absolventka doktorského studia Jana Hunterová za sérii Oblast Demir Hisar, Severní Makedonie. Horské vesnice v oblasti Demir Hisar se kvůli nedostatku práce vylidňují. Mladí lidé odcházejí do měst, staří postupně vymírají as nimi i jejich domovy. Divoká příroda poté změní zbytky lidstva na místo, kde se zastavil čas.

Za samostatný snímek Braňo Mosný, Divadelní soubor DPM v kategorii Portrét získala cenu studentka Dorota Holubová. Jde tak o jednu fotografii ze série Portréty herců a hereček nezávislého DPM – Divadla Petra Mankoveckého založené bývalými studenty a studentkami VŠMU v roce 2015.

Student Ondřej Čechvala byl nominován za fotografii Větrné turbíny ze stejnojmenné série.

Ondřej Durczak

obrazek Foto: Kinga Wrona

obrazek Foto: Jana Hunterová

obrazek Foto: Dorota Holubová

obrazek Foto: Ondřej Čechvala

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 2. konzultace v akademickém roce 2023/2024 proběhne v Opavě ve dnech 15.-17. 12. 2023 *** 3. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 22.-24. 3. 2024 *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024 Konzultace pro zájemce o studium na ITF proběhne v sobotu 20. 1. 2024 v Opavě.

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení