Výstava reGeneration 3 ve švýcarském Lausanne.

7. 7. 2015 Út 13.33 od Ondřej Durczak | Aktuálně

047 Od 28. května do 23. srpna 2015, slaví Musée de l'Elysée ve švýcarském Lausanne své 30. výročí třetím ročníkem projektu reGeneration 3, který sestává z výstavy a publikace věnované mezinárodní vznikající fotografické scéně. 50 vystavených souborů jejichž autoři pochází z 18 různých zemí bylo vybráno ze 1750 prací z fotografických škol z celého světa. Kurátorkou a pořadatelkou výstavy je Anne Lacoste.

049 Třetí generace výstavy se od minulých odlišuje velmi různými přístupy k fotografii. Na výstavě lze spatřit jak klasický dokument, tak i videa, multimediální instalace nebo třeba fotografické knihy. Českou republiku zde zastupují tři studenti Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské Univerzity v Opavě, a to dokumentárním souborem Bojko, jehož autorem je polský student 5. ročníku Jan Brykciński, a instalací I love My Family od Gabriela Fragnera a Anny Gutové. Je to další potvrzení mezinárodního renomé ITF, protože i v předchozí přehlídce reGeneneration 2 byli zastoupeni 4 studenti z Opavy. Další Češka, která byla kurátory vybrána, je Tereza Zelenková, která je studentkou Londýnské Royal College of Art a předvádí sérii černobílých zátiší propojených texty. Tři patra výstavy nejsou rozděleny do logických celků. Dokumentární díla se střídají s videoprojekcemi a s konceptuálními díly nahodile, pouze v závislosti na využití prostoru a vizuálního dojmu. Divák má tak možnost vnímat velkou rozmanitost vystavených prací.

Na zahájení výstavy bylo pozváno všech 50 fotografů. Jak už to ve Švýcarsku bývá, pohostinnost muzea byla velkorysá. O všechny umělce bylo postaráno po celý týden, během něhož se konaly přednášky, diskuze, portfolio review a bohaté rauty. Díky tomu, že program trval tak dlouho, měli účastníci dost času se seznámit a spřátelit, což bylo pro všechny velmi cenné. Do programu byla zařazena také návštěva umělecké školy ECAL, která je vzdáleně obdobou české UMPRUM, alespoň co do pestrosti oborů. Škola je umístěna v přestavěné staré továrně na okraji Lausanne a její vybavení bylo oslňující. Pokud někdo touží po studiu za hranicemi České republiky, určitě by nelitoval volby této školy.

Celý projekt reGeneration se koná jednou za pět let a během těchto pěti let výstava putuje po celém světě . Práce se tak objeví v například New Yorku, v Berlíně, ale třeba i v Číně nebo v Austrálii. Umělci jsou vyzýváni, aby přispěli k představení výstavy i v zemích odkud pochází, takže kde přesně bude možné vidět reGeeneration 3 je v přípravách.

Anna Gutová a Gabriel Fragner

0

Novinky

T E R M Í N Y: 3. konzultace v akademickém roce 2022/2023 proběhne v Opavě ve dnech 24.-26. 3. 2023 *** 4. konzultace v akademickém roce 2022/2023 proběhne na Horní Bečvě ve dnech 28. 4.-1. 5. 2023 *** 5. konzultace v akademickém roce 2022/2023 proběhne na Horní Bečvě ve dnech 22. 6.-25. 6. 2023

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení